LKS Naprzód Czyżowice - strona oficjalna

Strona klubowa
Herb

Zegar

Wyszukiwarka

Logowanie

Losowa galeria

Naprzód Czyżowice 5:2 Polonia Marklowice - 18.09.2010
Ładowanie...

Kalendarium

02

08-2021

pon.

03

08-2021

wtorek

04

08-2021

środa

05

08-2021

czwartek

06

08-2021

piątek

07

08-2021

sobota

08

08-2021

niedziela

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 19 gości

dzisiaj: 1541, wczoraj: 2377
ogółem: 6 213 816

statystyki szczegółowe

Aktualności

Historia Czyżowickiego Sportu

  • autor: naprzód cz., 2021-04-16 10:08

Publikacja pt. „Historia Czyżowickiego Sportu”, której autorami są Jerzy Cichy i Piotr Pawlica, została w głównej mierze zrealizowana w ramach projektu grantowego "Nasze skarby - popularyzacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa obszaru Morawskich Wrót". Jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 tj. Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów  Wiejskich na lata 2014-2020.

 Książka niewątpliwie  przyczynia się do promowania obszaru LGD Morawskie Wrota poprzez pielęgnowanie pamięci o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z historią powstawania i rozwoju LKS Naprzód Czyżowice na przestrzeni 100 lat. Te 100 lat, to przede wszystkim formowanie się czyżowickiego sportu, jego rozwój i ewaluacja. Publikacja wykracza daleko poza przedstawienie wydarzeń sportowych i genezę powstania klubu. To także historia o miejscowości, towarzyszących ważnych wydarzeniach, budowaniu infrastruktury, zawiązywaniu się organizacji i stowarzyszeń. Celem tej publikacji jest także zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego obszaru. Ukazuje piękno pracy społecznej, lokalnego zaangażowania w ważne sprawy dla dobra społeczności i przyszłych pokoleń oraz ukazuje jak ważna jest współpraca przez pryzmat różnych wspólnych działań. Podkreśla też potrzebę integracji społecznej i pasji oraz tego, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Okazuje się, że za pomocą historii rozwoju lokalnej piłki nożnej, można opisać swoją lokalną miejscowość , jej historię, kulturę i społeczeństwo. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy pod względem historycznym, nieznanych dotąd ciekawostek oraz faktów. Publikacja zawiera kronikarski zapis wydarzeń. Przytoczone są również sylwetki sportowców- bohaterów, którzy walczyli w Powstaniach Śląskich na naszym obszarze. Autorzy oddali klimat opisanych czasów, przedstawili całe pokolenia zawodników na przestrzeni 100 lat. Opisali historycznie koleje losu klubu, jego zmiany strukturalne i organizacyjne. Nie brakuje też  historii formowania się  innych dyscyplin sportowych, takich jak: tenis stołowy, szachy, skat sportowy, biegi na orientację. A wszystko podparte jest  ogromem przeróżnych statystyk, ciekawymi komentarzami, zestawieniami i kalendarium. W książce można znaleźć również tabele i wyniki meczów, które są opracowane i zaprezentowane w czytelnych zestawieniach statystycznych. W części dokumentacyjnej  można zapoznać się ze składami drużyn pochodzących z sołectw Gminy Gorzyce występujących w rozgrywkach. Przybliża także  sylwetki wybitnych lokalnych sportowców i osób, które wywarły ogromny wpływ na rozwój czyżowickiego sportu. Jest to historia opowiedziana fotografiami. W publikacji znajdują się zdjęcia grupowe i portretowe a także fotografie  przedstawiające rozwijającą się infrastrukturę oraz wycinki prasowe. W książce nie brakuje również akcentu kultury śląskiej. Już na wstępie czytelnik zostaje  zapoznany z gwarą śląską '"Po naszymu, czyli po śląsku". A wszystko po to, by zachować w pamięci naszego regionu śląskie słowa, szczególnie te najbardziej związane ze sportem.

Publikacja powstała na pamiątkę jubileuszu obchodów 100-lecia LKS Naprzód Czyżowice , który przypada na 2021 roku.  Autorzy oraz Zarząd LKS Naprzód Czyżowice serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej powstania i życzą przyjemnej lektury a wszystkich zainteresowanych jej nabyciem proszą o kontakt z klubem.

Magdalena Sieńko

...


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [160]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Najbliższe spotkanie

LKS Górki ŚląskieNaprzód Czyżowice
spotkanie pucharowe
LKS Górki Śląskie   Naprzód Czyżowice
2021-08-07, 17:00:00

Reklama

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1
KS Kornowac - Naprzód Czyżowice
Odra Nieboczowy - LKS Studzienna
LKS Brzezie - LKS Grzegorzowice
LKS Buk Rudy - Zgoda Zawada Książęca
Czarni Nowa Wieś - LKS Chałupki
LKS Pawłów - Start Pietrowice Wielkie
Przyszłość Rogów - Rozwój Bełsznica
Płomień Kobyla - Naprzód 32 Syrynia

Statystyki drużyny

Facebook

Pogoda