LKS Naprzód Czyżowice - strona oficjalna

Strona klubowa
Herb
  • Aktualności:
  • 2022-09-28 Nowa strona
  • 2022-07-16 Sparing z Połomią
  • 2022-07-04 Sparingi
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Przyszłość Rogów - Naprzód Czyżowice 4:6
  • Czarni Nowa Wieś - Start Pietrowice Wielkie 0:0
  • KS Kornowac - Naprzód 32 Syrynia 0:3
  • LKS Buk Rudy - Kolejarz Chałupki 2:4
  • LKS Grzegorzowice - Zgoda Zawada Książęca 4:3
  • LKS Studzienna - Płomień Kobyla 4:1
  • Odra Nieboczowy - LKS Lyski 4:3
  • LKS Pawłów - Rozwój Bełsznica 3:4
  •        

Zegar

Wyszukiwarka

Logowanie

Losowa galeria

Naprzód Czyzowice - Forteca Świerklany 3:1
Ładowanie...

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 22 gości

dzisiaj: 839, wczoraj: 714
ogółem: 8 622 365

statystyki szczegółowe

Historia

Historia klubu

 

W  okresie międzywojennym  na terenie Czyżowic uprawiono sport w formie luźnej  do 1921 roku. Wtedy to założono klub sportowy  Jedność Czyżowice a jej założycielem byli miedz innymi :

Kurasz Franciszek - prezes, Krakowczyk Franciszek - sekretarz, Trzaskalik Wincenty - skarbnik, oraz 33 członków Klubu.

Nazwa Klubu Jedność nadano dla podkreślenia ze mogą  do niego należeć członkowie różnych ugrupowań politycznych, gdyż na terenie Czyżowic  działały 2 partie Narodowa partia Robotnicza i Polska Partia Socjalistyczna.

Klub poza sportem odgrywał także  przedstawienia teatralne a z uzyskanych funduszy mógł pozwolić sobie chociaż w części na zakup potrzebnego sprzętu .

Po zakończeniu  Powstania na Śląsku,  zamknięto w Gorzyczkach  kopalnię  Fryderyk  co spowodowało masowe wyjazdy za poszukiwaniem pracy, dlatego  sport zaczął upadać.

Ponowne ożywienie ruchu sportowego w Czyżowicach nastąpiło w 1923 roku, kiedy to ówczesny kierownik szkoły Karol Rydygier założył klub sportowy o nazwie Klub Sportowy Naprzód Czyżowice, sam założyciel została prezesem klubu w zarządzie byli także  Reclik Antoni, Klyszcz Józef i 12 członków.. Kolor strojów sportowych w  jakim grała  czyżowicka  drużyna to niebiesko-białe.

Klub ten pracował w bardzo trudnych warunkach. Brakowało niemal wszystkiego od butów i piłek aż po stroje sportowe. Treningi odbywały się wtedy na szkolnym podwórzu, a mecze na obcych boiskach. Pomimo tylu trudów udało się  zorganizować wtedy  festyn sportowy dzięki pomocy finansowej pana Adolfa Sosny. W festynie brały udział  drużyny Czarni Gorzyce, Łaziska, Turza  i Kokoszyce. Mecz propagandowy z Gorzycami 2-1  dla Gorzyc.

W latach 1933/1934  założono Robotniczy Klub Sportowy Czyżowice z prezesem Panem Edwardem Pawelec. Sprawna praca Zarządu klubu i duża liczba członków pozwoliła na stworzenie drużyny seniorów a młodzież licznie garnęła się  do  szeregów RKS-u.  W skaldzie seniorów grali m.in. Widenka Jan, Smiatek Karol, Student Mikołaj, Kurasz Franciszek, Adamik Franciszek, Krakowczyk Maksymilian, Kozubek Wilhelm czy Grzonka Antoni. Wśród młodzieży było dużo dobrze zapowiadających się piłkarzy  takich jak: Knopek Antoni, Kurasz Alojzy, Nogły Jan, Krakowczyk Karol, Szczyrba Wincenty, Adamczyk Augustyn, Machnik Józef.

Boisko znajdowało się wtedy przy ul. Kokoszyckiej,  które zostało wykonane prze członków klubu i ludzi wspierających, barwy klubowe  granatowo-czerwone. Drużyna ta wyrobiła sobie zaufanie wśród kibiców i na mecze przychodziło coraz to więcej ludzi. Nadal były  problemy ze sprzętem a większość zawodników kombinowała sobie buty piłkarskie przez przeróbkę  własnych "kolberów"

Transportu na wyjazdy nie było, na mecze bądź chodziło się pieszo gromadą,  bądź na rowerach czy wozach  traktując zarazem wyjazd jako wycieczkę  krajoznawczą. Pierwszy mecz turniejowy RKS   rozegrał z okazji obchodów 1-maja, na którym to zdobył I miejsce. W  turnieju grały wtedy RKS Knurów, Chwałowice, Niedobczyce. W tym samym roku Czyżowice  zdobyły wicemistrzostwo powiatu rybnickiego.

Lata następne to ciężkie chwile  RKS-u. Bezrobocie i brak środków na zużywający się sprzęt pogłębiał kryzys sportu, również  nieprzychylność  ówczesnych władz  nie pomagała.

Na terenie wsi działała  wtedy prężnie Organizacja Powstańców Śląskich organizująca biegi przełajowe. Widząc że RKS  nie posiada funduszy na dalszy rozwój założyła Klub Sportowy Oddział Młodzieży Powstańców Czyżowice. Boisko o wiele lepsze od RKS znajdowało  się przy ul. Wodzisławskiej,  kolor strojów:  biało-czerwone.

Klub posiadał dostateczne środki finansowe i mógł sobie pozwolić  na zakup sprzętu sportowego w dużych ilościach. Cześć młodzieży RKS  przeszła  do OMP a braki w drużynie uzupełnili zawodnikami z innych miejscowości.

Nadszedł  rok 1939  i  okupacja hitlerowska. Większość młodzieży okupant wywiózł na roboty przymusowe  i  właściwie sport przestał istnieć  w Czyżowicach

Po wojnie  w  1946  Edward Pawelec ówczesny  I sekretarz PPS-u podjął decyzję o reaktywacji RKS-u. Przy pomocy takich ludzi jak  Klyszcz Jozef, Kwiatoń Piotr, Połomski Jerzy, Wożniak Wincenty i wielu innych założono przy organizacji młodzieżowej  klub sportowy OMTR Czyżowice z prezesem Rosman Bolesław, sekretarzem Pawelec Maria i skarbnikiem Piecha Emanuel.

Drużyna  rozgrywała swoje mecze w rybnickiej "C" klasie z  na boisku przy ul. Kokoszyckiej z dala od wsi.

W 1950 roku powstała nowa nazwa Klubu mianowicie LZS Naprzód Czyżowice dalej grający w ‘C” klasie. Rok później  oddano do użytku  nowe boisko ( obecne do dziś ) przy ul. Rogowskiej.

W 1965 roku wybudowano szatnie a w latach 70 dokonano gruntownej modernizacji  boiska.

Najlepsi zawodnicy w latach powojennych to m.in.:  Krakowczyk Maksymilian, Grycman Jerzy, Jakubczyk Czesław, Korpis Edmund, Student Tadeusz, Knopek Jan, Lucjan Gadaj.

W 1960 roku drużyna  Naprzodu  wywalczyła awans do "B" klasy. W 1963 roku pojawiła się  szansa na awans do klasy A, jednak Czyżowice uległy w decydującym meczu w Radlinie Unii Krywałd.  Awans wywalczono po dwunastu latach w roku 1975  kiedy to  Naprzód zajął  2 miejsce  i w meczu barażowym który odbył się na stadionie Górnika Pszów ograł LZS Pstrążna i awansował do klasy „A” , gdzie grał prze kolejne dziesięć sezonów do roku 1985. Na przełomie lat 80 i 90  Naprzód  grał w rybnickiej B klasie . W 1994 roku wywalczono  długo oczekiwany awans do klasy wyższej po ciężkich bojach z Łukowem i Turzą Śląska, jednakże przygoda z A klasa trwałą tylko rok.

Kolejnym przełomem  był rok 1999.  Czyżowice po raz pierwszy zagrały w B klasie w podokręgu Raciborskim, skąd po dwóch sezonach wywalczyły awans. W A klasie  Naprzód  grał bardzo dobrze i dopiero wiosna zaprzepaścił szanse na awans do ligi okręgowej, ustępując niedawnemu rywalowi z B klasy LKS Krzyżanowice. Rok później  w jeszcze lepszym składzie osiągają swój najwyższy sukces sportowy awansując  do okręgówki, gdzie grają do dziś. 

Prezesami klubu w kolejnych latach byli: Stanisławiak Jan, Klyszcz Henryk, Cichy Paweł, Kucza Alfred, Szczyrba Jan, Klon Zygfryd, Mikos Stanisław, Kuczok Henryk, Adamczyk Emanuel, Gać Leszek, Tannenberg BenedyktPyrchała PiotrAdamczyk Emanuel  i Adrianna Kocur.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Przyszłość RogówNaprzód Czyżowice
Przyszłość Rogów 4:6 Naprzód Czyżowice
2022-06-18, 17:00:00
    relacja »

Wyniki

Ostatnia kolejka 30
Przyszłość Rogów 4:6 Naprzód Czyżowice
Czarni Nowa Wieś 0:0 Start Pietrowice Wielkie
KS Kornowac 0:3 Naprzód 32 Syrynia
LKS Buk Rudy 2:4 Kolejarz Chałupki
LKS Grzegorzowice 4:3 Zgoda Zawada Książęca
LKS Studzienna 4:1 Płomień Kobyla
Odra Nieboczowy 4:3 LKS Lyski
LKS Pawłów 3:4 Rozwój Bełsznica

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 31

Facebook

Pogoda